reklama

Vývoj hudby do záhuby

Niekedy mám pocit akoby sa vývoj hudby pomaly zastavoval. Vlastne ani nie zastavoval, ale skôr spomaľoval. Dnes sú rozdiely medzi žánrami až nebezpečne malé (žánrové nuancie). Je zaťažko presnej definície žánru. Vznikajú rôzne pochybné odnože a novej kvalitnej hudby je pramálo. Veľa ľudí hľadá kvalitu v „histórii“. Predsa stále sa predávajú (a ďalej počúvajú) Deep Purple, Led Zeppelin, Pink Floyd, Beatles, Queen a mnoho, mnoho iných.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Svet produkuje hudbu na kvantitu, kvalita nie je pre veľa ľudí príliš zaujímavá. Či už sa jedná o kvalitu hudby ako takej alebo aj o kvalitu nahrávky (práve tá býva kameňom úrazu). Hudba musí prinášať posolstvo. Nielen povrchné vyznania zo situácií. Opäť je možná aplikácia na dva rôzne aspekty: hudba a text.

Hudba
Čo sa týka hudby, nápadov a novostí je veľký nedostatok. Každý kopíruje každého (samozrejme česť výnimkám) a je to naoko v poriadku. Od 90. rokov sa rozvíja Boom v hudobnom priemysle. No keď sa tak nad tým zamyslím, nielen v hudobnom – filmy a televízia sa tomu žiaľ tiež nevyhli. Je len málo interpretov, ktorý to nerobia z väčšej časti pre peniaze, ale pre radosť. Rádiami znejú, nebojím sa povedať, doslova podradné „hity“. Často som prelaďoval. Zašlo to až tak ďaleko, že som ho skoro prestal počúvať. Náš hudobný vkus manipulujú dramaturgovia. Predkladajú nám stredný prúd, ktorý by sme podľa nich mali počúvať. Samozrejme to ide ruka v ruke s biznisom. Bránia sa štatistikou a rôznymi rebríčkami popularity. Z náročnejších žánrov má šancu sa uchytiť minimum. Ďalším aspektom, ktorý sa výrazne podceňuje je mastering. Neviem čo sa deje. Kvalita zariadení štúdií stúpa úmerne s cenou, ale predsa sa nájdu nahrávky zvukovo „odfláknuté“. Niekedy pochybujem o dostatočnej kvalifikácii zainteresovaných. Ale zas sa obrátim do histórie a kľudne poviem, že mastering bol v niektorých prípadoc lepší, aj keď čisto len analógový. LP platne mali dynamiku, prekreslenosť detailov, a výslednú hladkosť zvuku. Čo na tom, že raz začas sa vyskytol lupanec. Stretol som sa s albumom, ktorý bol na CD výrazne horší ako na LP (Vlasta Třesňák: Zeměměřič – LP: 1978, CD: 1997!). Jednalo sa v podstate o prehranie z LP (master nebol k disozícii). Mastering dokáže zázraky.

Text
Dobrý text, zlý text. Situácia na prvý pohľad jednoduchá. Ale opak je pravdou. Opäť sa jedná o subjektívnu záležitosť. Niekomu sa páči jedno, niekomu druhé. To je v poriadku. Ale! Skúsili ste pozornejšie počúvať nejaké moderné (nové) skladby? Hlavne disko. Prvácke frázy typu „mama má Emu“. Pri takejto skladbe je zrejmé, pre koho je asi určená. Vlastne je pravda, že „normálny“ text sa k tomu príliš nehodí. Veru si neviem celkom dobre predstaviť nejakú hopsačku napr. s Kainarom – dosť úsmevná predstava. Ale asi je to dané tým, že ľuďom na tom nezáleží, potrebujú len hudbu, to dáva zmysel. Na text treba čas. Treba si ho uvedomiť. A nie každý má na to chuť. V ojedinelých prípadoch skladba bez textu (inštrumentálna) pôsobí ako by text mala, len každý ho vníma svojsky. Samozrejme toto sa nevzťahuje na vážnu hudbu, v nej ide vo väčšine prípadov o harmóniu a krásu hudby ako takej.

Juraj Stanovič

Juraj Stanovič

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som len milovníkom hudby a fotografie....www.foto.stanovic.sk Zoznam autorových rubrík:  Hudba - recenziePoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu